Światowy Dzień Chorego – 11 lutego

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH – JAKO UŚWIĘCENIE CIERPIENIA

Sakrament namaszczenia chorych bardzo często kojarzony jest z przygotowaniem chorego na śmierć. Nic bardziej mylnego – sakrament ten ma pomóc choremu w powrocie do zdrowia.

Jak należy przygotować się do przyjęcia Kapłana, który udzieli sakramentu namaszczenia chorych?

Wcześniej należy zgłosić chorego w kancelarii parafialnej i umówić się na przyjęcie Kapłana w  domu.

Jak przygotować mieszkanie do odwiedzin chorych?

• stolik nakryty białym obrusem, na nim krzyż,
  • obok zapalona świeca,
  • spodeczek, na nim nieco waty lub chleba,
  • woda święcona,
  • szklanka z wodą i łyżka,
  • ręcznik

Kapłan modli się z chorym w obecności rodziny.

Jakie inicjatywy można podjąć w parafii?

Aby zaangażować osoby chore, niepełnosprawne, które często zamknięte są w czterech ścianach w działania podejmowane poprzez parafię organizowane są różnego rodzaju działania, tj.: odwiedziny chorych w domach, szpitalach i hospicjach, wręczanie obrazków,  drobnych podarunków przygotowanych wcześniej własnoręcznie przez wolontariuszy,  uroczysty poczęstunek dla chorych na plebani itp.  Organizowane są  również w parafiach  pielgrzymki do Sanktuariów Maryjnych z udziałem osób chorych i ich opiekunów.